Francuski pisarz André Maurois w jednej ze swych powieści pt. "Droga Królewska" zamieścił słowa: " Można by rzec, że w sztuce czas nie istnieje. (…) Właściwie każde dzieło sztuki zmierza do przemiany w mit ". Mimo, że zaledwie dziewiętnastoletnia malarka z ZS im. Stanisława Staszica w Pile - Katarzyna Domańska ma przed sobą egzaminy maturalne, studia i wejście w dorosłe życie, to rzeczywiście zatrzymuje ona czas w swych dziełach.

Prace Kasi przyciągają nieustannie uwagę na szkolnych korytarzach i wystawach. Jest to osoba żywcem wyjęta z włoskiego renesansu - szlifuje umiejętności gry na pianinie, fotografuje, interesuje się ziołolecznictwem, czy botaniką, jednak to, co sprawia, że jej życie przybiera niezwykłych barw, są w rzeczy samej barwy. Pierwsze małe dzieła Kasi powstały już w wieku 9 lat. Młoda artystka stara się odwzorowywać rzeczywistość. Jej zamiłowanie do realizmu wynika z jej, jak sama mówi "wrodzonego perfekcjonizmu". W twórczości Kasi dominują głównie portrety wykonywane ołówkiem, jednak nierzadko zdarzają jej się eksperymenty z farbami i kredkami. Jak sama twierdzi artystka - nie ma określonych wzorców, nie wpisuje się w konkretne szablony, co czyni jej obrazy i rysunki unikatowymi.
Najciekawsze prace Katarzyny Domańskiej udostępnione w szkole można było oglądać w sobotę, 23 marca podczas drzwi otwartych Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile. Twórczość Kasi wzbudzała zauważalne poruszenie i ciekawość odwiedzających. Sama autorka przyznaje, że w przyszłości chciałaby zajmować się ilustracją i być stałą współtwórczynią kultury, co z jej ogromnym talentem jest jak najbardziej realne.
Artykuł: Kacper Podgajny
Fotografie: Zofia Kuca
Prace Kasi można nadal oglądać na 1 piętrze obok gabinetu wicedyrektorów
 
opiekun Justyna Szymańska