Dnia 11 marca br odbyły się I Mistrzostwa Powiatu Pilskiego Debat Oksfordzkich w PWSZ w Pile. W zawodach uczestniczyli reprezentanci 4 szkół: Zespołu Szkół im. KEN, Zespół Szkół Gastronomicznych, I LO im. Marii Skłodowskiej Curie oraz Zespół Szkół im. St. Staszica w Pile. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Julia Martenka, Szymon Kamuda, Wiktoria Sawicz, Kacper Podgajny oraz Wiktor Lisiecki-mówca rezerwowy.

                                      

Debata oksfordzka to sztuka prowadzenia kulturalnej dyskusji, przedstawiania argumentów i prezentowania odmiennych stanowisk. W debacie oksfordzkiej liczy się moc argumentu i słowa. Każda dyskusja była poprzedzona losowaniem tezy debaty oraz strony; jedni bronią tezy, drudzy ją obalają. Nasi uczniowie w pierwszym pojedynku bronili tezy - “Przybycie uchodźców do Unii Europejskiej wzmocni jej pozycję”. W opozycji był Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej (KEN). W swoim drugim pojedynku nasza drużyna miała przyjemność obalać tezę, - „Udział dzieci w programach typu „talent show" powinien być zakazany”. Naszym przeciwnikiem była reprezentacja I LO.

Oba pojedynki zostały wygrane przez drużynę z „Nafty”, tym samym nasi uczniowie dostali się do finału z najwyższą liczbą punktów. Warto dodać, że reprezentanci Nafty byli najmłodszymi uczestnikami turnieju, cała drużyna jest z klasy IC.

12 marca, br w finale spotkały się dwie drużyny: Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile oraz Zespołu Szkół im. KEN. Dyskusja dotyczyła następującego tematu: „O wartości człowieka nie decyduje liczba chromosomów X, a jego wiedza i umiejętności”. Różnicą kilkudziesięciu punktów oraz głosów jury, to właśnie nasi uczniowie zwyciężyli I Mistrzostwa Powiatu Pilskiego Debat Oksfordzkich i otrzymali Puchar Rektora PWSZ im. Stanisława Staszica w Pile. Wielomiesięczna praca naszych uczniów wydała piękne owoce, za tym sukcesem stoją nie tylko cztery osoby. W skład klubu wchodzą: Katarzyna Furman, Małgorzata Mateja i Malwina Dróbka.” Terrapiattisti to nazwa szkolnego Koła Debat Oksfordzkich, które istnieje od siedmiu miesięcy i regularnie prowadzi dyskusje na temat wybranych przez siebie tez. Opiekę nad uczniami sprawuje Pani Iwona Narożny. Szczególne podziękowania za pomoc, jaką udzielał nam Pan Mateusz Pazdej, doktorant UAM w Poznaniu, nauczyciel w SP nr 5 i nasz absolwent.

Gratulujemy wygranej i życzymy kolejnych sukcesów!

Żeby lepiej zapoznać się z popisami naszych uczniów zapraszamy do poniższych linków

Debata z dnia 11.03.2019 r. -> https://www.facebook.com/pwsz.pila/videos/2225764814353725/

Debata FINAŁ 12.03.2019 r. -> https://www.facebook.com/pwsz.pila/videos/331303534158684/