Takim nagłówkiem powitani zostaliśmy w sobotę 3 września w głównej sali Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Od tego czasu zapoznaliśmy się z lekturą "Pana Tadeusza", następnie z dziełami Aleksandra Fredry a rok później z lekturą "Trylogii" Henryka Sienkiewicza, by w rok po Sienkiewiczu zapoznać się z "Lalką" Bolesława Prusa. W tym roku mogliśmy delektować się kolejnym arcydziełem, jakim jest "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.

 

Na udział w spotkaniu z lekturą do Poznania wyruszyła dwójka naszych uczniów z opiekunem. Była to Paulina Wieczorek oraz Patryk Piszczek wraz z Panią magister Katarzyną Włodkowską. Przywitani zostaliśmy przez oddział rzymskich legionistów, który stacjonował przed drzwiami muzeum. Odegrana na rolę sztuka dawała wiele sposobności do rozmyślania oraz pochłaniała uwagę zebranych na sali. Czas spędzony przy akompaniamencie rzymskiej muzyki oraz wśród dźwięcznych głosów aktorów na pewno nie był czasem straconym. Wypowiedziane w mroku sali Poznańskiego Muzeum Narodowego słowa na długo pozostaną w pamięci słuchaczy. Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że akcje takie jak ta, sprowadzą do bibliotek w całym kraju jak największą liczbę czytelników.

Autor tekst: Patryk Piszczek kl.IIc