30 października klasa
1b i
1ch wybrała się na wycieczkę do Poznania, aby odwiedzić Bramę Poznania ICHOT oraz zobaczyć światowej sławy Multisensoryczną Wystawę Van Gogha.
VAN GOGH Multi-Sensory Exhibition to najbardziej innowacyjna forma doświadczania sztuki! Prace słynnego artysty zaprezentowane są dzięki technologii Digital Art 360, która przenosi widzów w niesamowity świat wyobraźni wielkiego mistrza.
Brama Poznania natomiast to pierwsze w Polsce
centrum interpretacji dziedzictwa, które zajmuje się prezentowaniem, interpretacją i promocją historii i dziedzictwa Ostrowa Tumskiego w Poznaniu.
Opiekunowie: Małgorzata Ochodek, Borys Dzidziul, Małgorzata Piekarska
......
Ho ho ho Nafciarze!

Samorząd Uczniowski 5 grudnia organizuje Mikołajki - będzie parę atrakcji w naszej szkole:

Polecamy również ubrać świąteczne czapeczki lub coś czerwonego,

by dodać klimatu naszej szkole w ten przedświąteczny czas 🎄
Śladami Kopernika i piernika czyli wycieczka do Torunia klasy
1a i
1g

Podczas wycieczki głównie gościliśmy w
Planetarium. W

Geodium mogliśmy zapoznać się z prawami fizyki rządzącymi Wszechświatem, a w

Bazie na Marsie mogliśmy dokonać symulacji czynności niezbędnych do przeżycia na tej planecie. Uczestniczyliśmy w seansie "

Makrokosmos" i to był kosmos !!!, niektórzy rzeczywiście

odlecieli. Przemierzyliśmy nieskończenie odległe miejsca

Wszechświata,
z prędkością światła minęliśmy na wysokości 600 km

teleskop Hubble’a, który znajduje się się tam od 1990 roku, potem przemknęliśmy w pobliżu galaktyki

Andromedy odległej od nas o 2.5 mln lat świetlnych, by pomknąć dalej na krańce innych

galaktyk odległych miliardy lat świetlnych od nas.

Fajnie było też ulepić własnoręcznie pierniki w
Żywym Muzeum Piernika. Niektórzy z nas pokusili się o zdobienie ich likierem i innymi ozdobami…
Miasto Kopernika to przestrzeń w której można jeszcze wiele odkryć!

Polecamy klasa 1a i 1g
Opiekunowie: p. Justyna Szymańska /wychowawca 1g/ i p. Jolanta Tancogne /wychowawca 1a/
......
Dnia 15 listopada 2023 roku grupa
wychowanków z internatu
, pod opieką Beaty Mesek i Małgorzaty Kostrzewy, udała się na wycieczkę do Muzeum Stanisława Staszica.
Młodzież wysłuchała prelekcji na temat życia i twórczości jednej z najwybitniejszych postaci polskiego oświecenia. Ponadto, podczas tej wizyty, wychowankowie mieli okazję podziwiać fascynujące eksponaty i pamiątki, które przetrwały do dnia dzisiejszego.
Beata Mesek, Małgorzata Kostrzewa /wychowawcy w internacie/
......

chwalimy się...
Miło jest nam poinformować, że uczennica naszej szkoły,
AGATA KULESZA
(kl. 2c), zajęła

I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych
w finale 3. Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania Tekstów Pisanych Prozą.
Konkurs odbył się 20. listopada 2023r. w Biurze Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. Agata zaprezentowała opowiadanie Sławomira Mrożka pt. „Krawiec”.
Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego.
Ewa
Rozpłoch /nauczyciel j.polskiego/
......
We wrześniu 2023 r. przystąpiliśmy do realizacji projektu "Wyposażenie ekopracowni edukacyjnej o tematyce przyrodniczej w sprzęt i odczynniki do badań środowiskowych w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Pile" realizowanego przez Beneficjenta: Powiat Pilski, w ramach dofinansowania pozyskanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji, w kwocie 49999,00 zł.
Otrzymaliśmy niezbędny sprzęt, w tym zestawy do analizy wody,
gleby i powietrza, tablice multimedialne, a także pomoce naukowe.
W początkowym etapie realizacji projektu uczniowie klasy 2e stworzyli logo i przygotowali cykl wykładów w postaci prezentacji dla uczniów klas pierwszych.
Uczniowie klas 1ch i 1e mieli okazję między innymi: zrozumieć budowę cząsteczki wody, poznać właściwości fizyczno-chemiczne wody, dowiedzieć się jak prawidłowo pobierać wodę do analizy, uzupełnić swoją wiedzę o rzece Gwdzie.
Przed nami praktyczna część projektu o charakterze warsztatów terenowo – laboratoryjnych. Podczas wycieczek do pobliskiego parku „na wyspie” uczniowie pobiorą próbki wody i gleby, a następnie w laboratorium Ekopracowni dokonają ich analizy.
Zachęcamy do śledzenia na stronie szkolnej oraz w mediach społecznościowych sukcesywnie zamieszczanych sprawozdań z podejmowanych działań oraz opracowań wyników doświadczeń.
Na ten moment dziękujemy prelegentom: Zuzannie Pieszczyńskiej, Nicoli Szmyt, Julii Kordylewicz, Miriam Skowyrze, Dominikowi Staniekowi, Jagodzie Lehnart, Kindze Dominikowskiej, Julii Burecie, Kindze Miętkiewicz, Zuzannie Kaczmarek, Zuzannie Głuchowskiej, Lenie Nowak.
Szkolny Koordynator Projektu:
Anna Hoffmann-Rothe
......

22 listopada w Internacie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile odbyło się spotkanie dotyczące szkolenia dla przyszłych wolontariuszy. Zajęcia poprowadziła mgr
Kinga Mikołajewska Prezes Stowarzyszenia Wolontariuszy Szkół Średnich Powiatu Pilskiego.

Przedstawione zagadnienia miały za zadanie przybliżyć młodzieży istotę wolontariatu oraz wskazać pozytywne aspekty płynące z pomagania innym, a co za tym idzie uwrażliwić młodego człowieka na otaczający go
świat.
Zajęcia zorganizowali wychowawcy: Ewa Białkowska, Mateusz Kociński
......

chwalimy się...
Uczennice klasy medialnej
Viktoriia Seniuk i
Weronika Werner, zdobyły zaszczytne
wyróżnienia w pierwszym Małym Ogólnopolskim Turnieju Sztuki Recytatorskiej pod ważnym dla wszystkich miłośników żywego słowa i turniejów recytatorskich hasłem "Wobec własnego czasu".
Konkurs odbył się 17 listopada 2023 r. w Wałeckim Centrum Kultury. W pierwszej edycji Małego OTSR wzięły udział 24 utalentowane osoby, reprezentujące miasta, takie jak Koszalin, Wałcz,
Człopa, Kazimierz Pomorski, Nowe Bielice, Piła i Czaplinek. Nasze Uczennice zachwyciły Jury wyjątkową recytacją utworów literackich.

Gratulujemy im zasłużonego sukcesu i wyrażamy podziw za rozwijanie oraz doskonalenie swojej artystycznej pasji, jaką jest sztuka żywego słowa.
Viktoriia i Weronika należą do Młodzieżowego Teatru Wirtualnego w RCK w Pile, gdzie regularnie uczęszczają na zajęcia do pani Eweliny Wyrzykowskiej.
fot. Wałeckie Centrum Kultury, jtd
......
Co dobrego na stołówce w internacie między śniadaniem a obiadem?

Na przykład - 22 listopada szkolny etap
Olimpiady Wiedzy o Rodzinie, w którym wzięło udział 16 zespołów 2-osobowych. Zwycięzcami okazali się
Klaudia Krawiec i
Filip Skotarek z 4f, którzy z imponującym wynikiem 77,5% zakwalifikowali się do etapu okręgowego.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom dobrych wyników, a zwycięskiemu zespołowi życzymy dalszych sukcesów!
Beata Bednarska /nauczyciel religii/
......
15 listopada odbyły się eliminacje do Olimpiady Teologii Katolickiej. Gościnną przestrzeń do zmagań zapewniła stołówka internatu. Z 27 osób biorących udział w etapie szkolnym, do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się aż czworo uczniów:
Piotr Smolarski 3a,
Kacper Kijek 2ch,
Zuzanna Michalska 2ch,
Aleksandra Bystrzycka 2c.


Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Beata Bednarska /nauczyciel religii/
......
Dnia 15 listopada 2023 roku (środa) zorganizowałam z moją klasą

4a

DZIEŃ JĘZYKA NIEMIECKIEGO
połączony z
OKTOBERFEST
. To już III edycja tego festynu.
Myślę, że udało nam się chociaż na krótką chwilę przenieść wszystkich do kraju naszego sąsiada i krajów niemieckojęzycznych oraz że wszyscy poczuli w tym dniu klimat pięknej, słonecznej Bawarii. Również jodłowanie i
piękna muzyka ludowa tego regionu Niemiec pozwoliły nam przenieść się na samo południe tego kraju, a stroje bawarskie - DIRNDL, wyeksponowane na manekinach, stworzyły niepowtarzalny klimat i nastrój.
Na uczestników przedsięwzięcia czekała w tym dniu cała masa atrakcji:

Degustacja specjałów niemieckiej kuchni: Kartoffelsalat – sałatka ziemniaczana, świeżutkie, gorące precle, wypiekane specjalnie dla nas przez sklep Lidl, śniadanie po niemiecku: bagietka z syropem z buraków cukrowych, miodem, konfiturą i czekoladą, Wurst – czyli kiełbaski frankfurterki, Schokoladenkuchen – ciasto czekoladowe, Sandkuchen – babka piaskowa itp., itd.

Słodycze: Gummibärchen żelki - Haribo, Milka Schokolade, jadalne opłatkowe banknoty i czekoladowe monety Euro;

Karaoke po niemiecku: Uczniowie mogli się zmierzyć z takimi utworami jak: „Felicita”, „Du bist der Wahnsinn” – „Jesteś szalona”, „Schnappi”, „Keine Grenzen”, „Biene Maya” – „Pszczółka Maja” i wiele innych utworów.

Quizy, konkursy, zagadki z nagrodami, m. in. umiejętne odczytanie najdłuższych niemieckich wyrazów, np. zawierających 140 liter; konkurs na poprawne odczytanie tzw. „łamaczy językowych”, konkurs - układanie puzzli na czas; rzut do celu z udzielaniem odpowiedzi na pytania z dziedziny gramatyki i słownictwa;

Fotobudki – każdy mógł zrobić sobie zdjęcie w klimacie Oktoberfest pozując w fotobudce z napisem: „Welcome to Oktoberfest” lub w ramie z napisem: „Ich liebe Deutsch” używając różnych akcesoriów na patyczkach jako element garderoby;
W tym miejscu chciałabym z całego serca podziękować osobom, firmom, sponsorom, bez których ta impreza nie mogłaby się odbyć:

Dziękuję Dyrekcji naszej szkoły za przychylność w realizacji wszystkich moich pomysłów i inicjatyw.

Dziękuję Radzie Rodziców naszej szkoły, PSNJN – Polskiemu Stowarzyszeniu Nauczycieli Języka Niemieckiego z odziałem w Pile, Szkole Języków Obcych HAPPY KIDS, Państwu Beacie i Ingolfowi Schöne ze Schwerina, Pani Jolancie Gondek (mojej mamie) za sponsoring imprezy – bez Was – KOCHANI – nic nie miałoby sensu!!!

Dziękuję sklepowi LIDL i przemiłej pani, która na moją prośbę podczas swojej nocnej zmiany upiekła dla nas pyszne, cieplutkie precle – aż 150 sztuk, które rozeszły się w ekspresowym tempie.

Dziękuję WSZYSTKIM NAUCZYCIELOM, którzy przymknęli nieco oko na małe spóźnienia, aby uczniowie mogli wziąć udział w quizach i degustacji.

Dziękuję NAUCZYCIELOM, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, skosztowali potraw kuchni niemieckiej i którzy dali się wciągnąć w klimat i wesoły nastrój Bawarii.

Dziękuję Pani Małgorzacie Ochodek oraz uczniom z Jej klasy i Pani Ewelinie Jończyk-Kulińskiej za włączenie się w organizację tego festynu i wsparcie nas pysznym ciastem.

Do zobaczenia za rok na IV edycji Oktoberfest!!! Już dzisiaj serdecznie zapraszamy.
Aleksandra Gondek-Sujka wraz z klasą 4a
......
Konkurs Poezji i Prozy Anglojęzycznej
W ostatnim tygodniu uczniowie klas II, III oraz IV brali udział w szkolnym Konkursie Poezji i Prozy Anglojęzycznej, wcielając się w rolę m. in. Hamleta oraz Romea i Julię. Wszystko odbywało się w odpowiedniej atmosferze i przy blasku świec.
Wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:
Agata Cieśla,
Aleksandra Urbaniak – klasa IV,
Zwycięzcom gratulujemy, wróżąc im jednocześnie przyszłą karierę aktorską w jednym z teatrów brytyjskich

Organizatorem konkursu była p. Ewelina Jończyk Kulińska /nauczyciel j.angielskiego/
......

Konkurs ten organizowany jest każdego roku przez PSNJN Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, Bibliotekę Niemiecką Instytutu Goethego oraz Biblioteka Filologiczna Novum Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych województwa
wielkopolskiego oraz powiatu wałeckiego.
Celem konkursu jest popularyzacja twórczości autorów niemieckiego obszaru językowego oraz motywowanie do nauki języka naszych zachodnich sąsiadów.

Poziom, jak co roku, będzie zapewne bardzo wysoki, a temat przewodni utworów poetyckich to: JESIEŃ. Trzymajmy zatem kciuki za Wiktorię – już na starcie należą się jej szczere GRATULACJE i słowa uznania za chęć wzięcia udziału w konkursie, za trud przygotowania niełatwej recytacji dwóch utworów poetyckich oraz za poświęcony czas.

I pamiętajcie – liczy się nie sam cel, lecz droga do niego

Zainteresowanych zapraszam do wysłuchania i obejrzenia wierszy w wykonaniu Wiktorii.
Aleksandra Gondek-Sujka /nauczycielka j.niemieckiego/
......
chwalimy się...

Poezja to dźwięk myśli i uczucia, wyrażonego w rytmie słów – te słowa Charlesa Baudelaire'a doskonale oddają to, co dziś zaprezentowały dwie niezwykłe uczennice z klasy medialnej:
Amelia Biniaś i
Marysia Kotiuszko. Obie otrzymały
wyróżnienie w prestiżowym konkursie recytatorskim #PanTadeusz organizowanym przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie i Urząd Marszałkowski. Konkurs prowadziła aktorka Magdalena Popławska.
Dziś świętujemy ich talent, pasję i
poświęcenie w pielęgnowaniu polskiej literatury.
Gratulujemy!


Szczególne podziękowania dla Pani Katarzyny Kwaśnik za opiekę merytoryczną i wsparcie.
Katarzyna Włodkowska /nauczyciel j.polskiego/
......

16 listopada

(czwartek) obchodzimy
Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który łączymy ze
Światowym Dniem Życzliwości przypadającym na 21 listopada.
W tym dniu (16.11) szczególnie promujemy hasła dotyczące tolerancji i wzajemnej życzliwości a młodzież może przyjść ubrana w jaskrawe kolory lub wybrać swój ulubiony ubiór aby wyrazić siebie.
Szkoła ozdobiona będzie sentencjami związanymi z tolerancją i życzliwością.
Kilka dodatkowych informacji
Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku. Od tamtej pory w połowie listopada promujemy jedno z cenniejszych osiągnięć ludzkości – tolerancję.
12 grudnia 1995 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło dzień 16 listopada jako Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Był to wyraz poparcia dla inicjatywy UNESCO. Ten dzień ma przypominać wszystkim mieszkańcom ziemi, jak ważne jest wzajemne zrozumienie, szacunek dla odmiennego pochodzenia, języka, religii czy poglądów.
Co świętujemy w Międzynarodowy Dzień Tolerancji?
Po ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Tolerancji kraje członkowskie UNESCO przyjęły „Deklarację Zasad Tolerancji”. Według jej zapisów tolerancja została zdefiniowana jako:
- poszanowanie wolności, godności i praw innych osób;
- szacunek dla różnych kultur, filozofii, światopoglądów;
- zdolność słuchania innych i próba zrozumienia ich stanowiska;
- ciekawość i otwartość na różnorodność ludzi;
- przyjęcie, że nikt nie ma prawa do ustanawiania swoich racji ponad przekonaniami innych.
W imię tolerancji nie można jednak akceptować złych zachowań, które prowadzą do krzywdy innych. Zachowania jednych osób nie mogą ograniczać praw innych.
Dlaczego tolerancja jest taka ważna?
Tolerancji to postawa, która cechuje się szacunkiem okazywanym dla poglądów, zachowań i cech innych ludzi. Czy wiesz, dlaczego jest tak ważna?
- Chroni ona nas przed konfliktami, w tym wojnami;
- Uczy nas ona otwartości na innych, pozwala bez uprzedzeń poznawać inne kultury, innych ludzi;
- Poprzez otwartość na innych tolerancja staje się źródłem rozwoju. Dlaczego? Otóż poznając doświadczenia, stanowiska i poglądy innych ludzi poszerzamy swoje horyzonty.
Beata Bednarska, Wiesława Małowicka, Eliza Miękczyńska, Małgorzata Ochodek /opiekunki Samorządu Uczniowskiego/
W dniu 7 listopada w naszej szkole odbył się I etap Olimpiady Chemicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z przyjemnością informujemy, że do drugiego etapu zakwalifikowany się następujące osoby:
Klasy czwarte:
Krzysztof Kusiorski
Konrad Podemski
Nikola Biedroń
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych etapach.
Magdalena Zadrożna i Anna Hoffmann-Rothe /nauczyciele chemii/
......
Uczennice drugiej klasy medialnej: 💙Victoriia Seniuk, 💙Julia Thomas oraz 💙Iga Barańska reprezentowały naszą szkołę podczas ogólnopolskiej Konferencji Młodzieżowej organizowanej w ramach projektu Erasmus KA154 Partycypacja.
💠Prelegentki wystąpiły z wykładami dotyczącymi aktywizmu społecznego oraz zmian klimatycznych. Młodzi mówcy i mówczynie inspirowali do działania, dzielili się swoim doświadczeniem, motywowali do aktywności i zaangażowania w problemy społeczne.
💠Jednym z elementów Konferencji Młodzieżowej była debata dotycząca edukacji, do której zaproszono Katarzynę Włodkowską.
Katarzyna Włodkowska /nauczyciel edukacji medialnej/
......
#medialniwNafcie #iloveNafta #i❤Nafta
W pewien listopadowy wtorek klasy
1c i
3b wybrały się do Torunia, aby na Starym Mieście ganiać żaby, śledzić tajemniczego kota, sprawdzić czy krzywa wieża jest rzeczywiście tak krzywa jak mówią, a dla relaksu popatrzeć w gwiazdy w toruńskim Planetarium.
Niech zdjęcia świadczą o tym jak ciekawie Nafciarze spędzili czas

Izabella Fonferek-Ławecka /wychowawca 1c/
Justyna Bohatkiewicz /wychowawca 3b/
Magdalena Urban
Aleksandra Gondek-Sujka
......
Ojczyzna moja - to ta ziemia droga,
Gdziem ujrzał słońce i gdziem poznał Boga, Gdzie ojciec, bracia i gdzie matka miła
W polskiej mnie mowie pacierza uczyła.
Ojczyzna moja - to wioski i miasta, Wśród pól lechickich sadzone od Piasta; To rzeki, lasy, kwietne niwy, łąki,
Gdzie pieśń nadziei śpiewają skowronki.
- Maria Konopnicka "Ojczyzna" -


Jedenasty listopada dla Polaków jest szczególnym dniem, ponieważ obchodzimy następną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji, jak co roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody tego święta i przygotowali między innymi apel, pod czujnym okiem Pana Krzysztofa Jarosa — nauczyciela historii i Hitu, oraz cała szkoła równo o 11:11
#szkoładohymnu zebrała się na boisku szkolnym, aby odśpiewać "Mazurka Dąbrowskiego" jako hołd dla tych, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę.
W Apelu wystąpili:

Konrad Podemski 4a

Oliwia Bereda 4f

Otylia Wierzchowska 3c

Kinga Kaczmarzewska 3c

Bartosz Idzikowski 3c

Kacper Zdręka 3c

Agata Kulesza 2c

Zuzanna Kowalska 2c

Alicja Krawczyk 2c

Nadia Żyła 2c

Weronika Rogowska 2b

Jan Rajek 2b

Nadia Pawlak 1c

Lidia Maciaszczyk 1g
tekst i montaż filmu:


Kacper Zdręka, 3c
......
2 listopada 2023r. uczniowie klasy
3c
mieli okazję zobaczyć w
pilskim BWA dwie wystawy:

"Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946-1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków" oraz

"Struktury i fascynacje"- prace malarskie i graficzne młodych artystów z Piły i okolic.
O wystawach opowiedziały: pani Edyta Kin i Justyna Szymańska. Zarówno prace współczesne,
jak i fotografie z lat minionych, będą dla uczniów inspiracją pracy malarskiej na zajęciach edukacji artystycznej.
Wśród wystawiających młodych artystów znalazła się absolwentka naszej Szkoły. To również inspiruje do pracy i twórczych poszukiwań. Pilskie BWA wystawami młodych zbudowało wiarę w to, że marzenia artystyczne się spełniają.
Justyna Szymańska /nauczyciel edukacji artystycznej/
......