Biologia w praktyce w II LO w Pile!
Uczniowie klasy 1a, grupa 2 o profilu biologiczno-chemicznym w II Liceum Ogólnokształcącym w Pile uczestniczyli w doświadczeniach biologicznych pt. "Procesy zachodzące w komórce".
Pod czujnym okiem p. mgr Danuty Zaremby uczniowie mieli okazję połączyć teorię z praktyką, samodzielnie obserwując i analizując zjawiska zachodzące na poziomie komórkowym.
Lekcje biologii w II LO w Pile to nie tylko podręczniki, ale przede wszystkim doświadczenia, ciekawość i nauka przez działanie!
film z lekcji https://www.youtube.com/watch?v=GYMm4KTeD7g
......
#biologiawNafcie #iloveNafta #i❤️Nafta #liceumNafta
10 stycznia w naszej szkole odbył się II etap 62 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego im. Prof. Antoniego Swinarskiego.
II Liceum w Pile w ten dzień pełniło funkcję ośrodka regionalnego spośród 18 szkół z całej Polski. Do 2 etapu przeszło, aż 13 uczniów:
Z klasy IV:
Kacper Kijek
Weronika Kolasa
Jakub Kujawa
Miriam Skowyra
Julian Lewandowski
Julia Lecka
Filip Kirpa
Jagoda Lehnarth
Z klasy III:
Wiktoria Lorek
Maksymilian Ochodek
Z klasy II:
Dominik Demski
Szymon Greliński
Krystian Prokopowicz
Uczniowie przez 3 godziny zegarowe rozwiązywali zadania z zakresu chemii fizycznej, analitycznej i organicznej.
Serdecznie gratulujemy!
Anna Hoffmann-Rothe, nauczyciel chemii
......
Statystyka w II LO w Pile wjeżdża na poziom PRO!
3 uczennice z klasy 3b II LO w Pile pokazały, że liczby to nie tylko tabelki i wykresy. Dziewczyny wzięły udział w 13. Wielkopolskim Konkursie „Statystyka mnie dotyka” i udowodniły, że ogarnięcie danych = realna moc. Analiza, logika, teamwork i wystąpienia publiczne – wszystko na tip-top.
Ogromne brawa za zaangażowanie i ambicję!
Tak się robi szkołę z pasją!
Łukasz Kuliński, nauczyciel biznesu i zarządzania
......
Z wielką przyjemnością informujemy, że dziesiątka naszych uczniów zakwalifikowała się do II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" z chemii.
Wojciech Radka
Krystian Prokopowicz
Dominik Demski
Szymon Greliński
Sylwester Kaczanowicz
Pola Suder
Marta Bryk
Michał Szmydt
Jan Zgorzały
Wiktor Adamski
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Anna Hoffmann-Rothe, nauczyciel chemii
Ponad 2,800 uczniów ze szkół ponadpodstawowych zmierzyło się 3 grudnia 2025r. z zadaniami
Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego English High Flier.
Z dumą ogłaszamy wyniki:
Marceli Śmigielski z 1b - zajął 1 miejsce w województwie;
Antoni Babij z klasy 2b - zajął 1 miejsce w województwie;
Maciej Boryca z 4c - zajął 1 miejsce w województwie i 2 w kraju.
Na wyróżnienie zasługuje również Wiktor Zaborowski z klasy 1b, który zajął 4 miejsce w województwie.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Justyna Bohatkiewicz, nauczyciel języka angielskiego
......
Technologia w praktyce – klasa 3B w sercu nowoczesnej motoryzacji!
16 stycznia klasa 3B matematyczno-fizyczna II Liceum Ogólnokształcące w Pile wraz z wychowawcą Małgorzatą Piekarską odwiedziła Volkswagen Poznań – Zakład we Wrześni.
Podczas zwiedzania uczniowie zobaczyli, jak teoria z lekcji fizyki i matematyki przekłada się na realne procesy przemysłowe:
-
robotyzację i automatyzację linii produkcyjnych,
-
precyzyjny montaż nowoczesnych pojazdów,
-
rozwiązania proekologiczne w dużym zakładzie przemysłowym.
Największe wrażenie zrobiła skala produkcji oraz dokładność, z jaką powstaje m.in. Volkswagen Crafter. To była doskonała lekcja „na żywo” – inspirująca i motywująca do dalszej nauki!
Dziękujemy za gościnność i świetną organizację
Delta Team liderem Wielkopolskiej Superligi Liceów
Drużyna Delta Team – reprezentująca II Liceum Ogólnokształcące w Pile – w składzie:
Szymon Matera, Jan Jedlikowski, Kryspin Kilan zajęła
II miejsce w III rundzie Wielkopolska Superliga Liceów.
O końcowej klasyfikacji rundy zadecydowała szybkość przesyłu rozwiązań, przy bardzo wysokim i wyrównanym poziomie rywalizacji.
Zakres merytoryczny rundy obejmował rachunek całkowy, wymagający nie tylko biegłości rachunkowej, ale również sprawnego podejmowania decyzji i pracy pod presją czasu. Po trzech rundach Delta Team utrzymuje pozycję lidera klasyfikacji generalnej.
Opiekunem zespołu jest Małgorzata Piekarska, odpowiedzialna za kompleksowe przygotowanie merytoryczne zawodników, systematyczne wsparcie oraz konsekwentne budowanie postawy ukierunkowanej na rozwój i wysokie wyniki.
Gratulujemy zespołowi osiągniętego rezultatu i trzymamy kciuki za kolejne rundy!
Szczególne podziękowania kierujemy do Aleksandry Szeremet, właścicielki firmy Creownia, za ufundowanie bluz drużynowych, które wzmacniają profesjonalny wizerunek zespołu.
W piątek 16.01 w Gołańczy rozegrany został Finał Rejonu Polskiego w Futsalu. O prawo gry w dalszych etapach rywalizowało pięć drużyn, które wygrały rozgrywki powiatowe.
Ostatecznie po dwóch remisach jednej przegranej i jednym zwycięstwie uczniowie naszej szkoły uplasowali się na trzecim miejscu.
Reprezentowali nas : Dowczyński Ksawery, Łucki Tadeusz, Łukomski Jakub, Młyński Fabian, Moskwa Jakub, Płachta Mikołaj, Płachta Marcin, Skonieczny Miłosz, Wołczko Paweł.
Gratulujemy osiągnięcia.
Edward Klimiuk, nauczyciel wychowania fizycznego
......
18 grudnia, w naszej szkole odbyła się akcja rejestracyjna Fundacji DKMS, skierowana do pełnoletnich uczniów, pracowników szkoły oraz innych zainteresowanych, którzy chcieli dołączyć do bazy potencjalnych dawców szpiku.
Podczas akcji uczestnicy mieli możliwość wypełnienia krótkiego kwestionariusza oraz pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka. Wszystkie zebrane próbki zostały następnie przekazane do bazy danych DKMS, gdzie mogą pomóc w uratowaniu życia osobom chorym na nowotwory krwi.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji – dzięki Waszemu zaangażowaniu udało się zebrać 33 nowe zgłoszenia do bazy DKMS. Każdy wymaz to realna szansa na uratowanie czyjegoś życia!
Magdalena Towalewska, pedagog szkolny
Julita Żybort, psycholog szkolny
......
Sukces naszej uczennicy!
Aleksandra Bystrzycka z klasy 4c po zaciętej rywalizacji w etapie diecezjalnym
Olimpiady Teologii Katolickiej zajęła 2 miejsce i tym samym awansowała do etapu ogólnopolskiego.
Wyrazy uznania należą się również Weronice Kolasie z klasy 4ch, która godnie reprezentowała naszą szkołę w tych zmaganiach.
Obu dziewczynom gratulujemy rozległej wiedzy teologicznej, a Oli życzymy powodzenia na finale w Szczecinie.
Beata Bednarska, nauczyciel religii
......
Tydzień Tolerancji – Różni, ale równi!
Przed Świętami w naszej szkole promowaliśmy życzliwość, empatię i szacunek.
Była Ściana Życzliwości, Skrzynka Wsparcia, kolorowy wtorek oraz inspirujące spotkanie z naszą absolwentką – Mistrzynią Świata we frame runningu.
Na zakończenie nagrodziliśmy najlepsze prace w konkursach na plakat i mini-filmik.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!
Małgorzata Stankiewicz-Ochodek, Wiesława Małowicka - opiekunki Samorządu Uczniowskiego
......
Z dumą informujemy, że Kryspin Kilan, uczeń klasy 3 matematyczno-fizycznej, zakwalifikował się do II etapu XIX Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z matematyki (2025/2026).
To duży sukces i efekt konsekwentnej pracy oraz matematycznej pasji.
Opiekunem merytorycznym ucznia jest mgr inż. Małgorzata Piekarska.
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze etapy olimpiady.
......
Żywa lekcja języka angielskiego w Poznaniu
Klasy
maturalne
4b
i
4g
pod opieką pani Małgorzaty Stankiewicz-Ochodek, Elizy Miękczyńskiej oraz pana Jarosława Lemanowicza, uczestniczyły w wyjeździe edukacyjnym
do Poznania na anglojęzyczne przedstawienie teatralne pt. „Frankenstein”, oparte na powieści Mary Shelley.
Spektakl w oryginalnej wersji językowej był doskonałą okazją do rozwijania kompetencji językowych, szczególnie rozumienia ze słuchu, oraz do kontaktu z żywym angielskim i literaturą anglojęzyczną w atrakcyjnej formie. Wyjazd stanowił cenne uzupełnienie nauki języka angielskiego.
Małgorzata Stankiewicz-Ochodek, nauczyciel języka angielskiego
......
Wycieczka do Poznania na anglojęzyczną sztukę "Frankenstein".
10.12.2025r. klasy
1a
i
1d
wraz z opiekunami p. Moniką Filodą, p. Eweliną Jończyk-Kukińską, p. Agnieszką Kempną oraz p. Beatą Krzewińską wybrały się
do Poznania na anglojęzyczną sztukę "Frankenstein".
Wyjątkowe wykonanie, wspaniała atmosfera i profesjonalne odwzorowanie powieści Mary Shelley na pewno długo pozostaną w naszej pamięci. Dziękujemy wychowawcom i organizatorom za możliwość udziału w tym niezwykłym wydarzeniu!
Monika Filoda, nauczyciel języka angielskiego
......
Sukces naszej uczennicy.
Zuzanna Minkina
z kl. 4d zajęła
2 miejsce w konkursie "Ludzie nie są na sprzedaż" organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu .
Leszek Ćwikła, wychowawca 4d
......
11
i 12 grudnia w Warszawie nasze debatanki:
Zofia Berndt
, Beata Krzyżostaniak
i Liza Kholiava
z opiekunką p. Beatą Bednarską uczestniczyły w
II Kongresie Debaty Publicznej.
Dziewczyny miały okazję zapoznać się z nową formułą debaty - prowadzącą do wypracowania kompromisu między stronami i wysłuchać wystąpień młodych o tym, co ich nakręca i co irytuje - a p. Beata wzięła udział w tytułowym panelu dyskusyjnym: "Młodzi mają głos - rzeczywistość czy myślenie życzeniowe?"
Oprócz godzin spędzonych na szlifowaniu umiejętności debatanckich, był czas na grę miejską, pizzę i dobrą zabawę w kręgielni.
Zadowolenie? 10/10!
Beata Bednarska, nauczyciel religii
fot. 2 i 8 - M. Tymrowska
......
Klasa
1e🧡 wzięła udział w jednodniowej
wycieczce do Berlina dnia 05.12.2025. Zwiedzanie rozpoczęli od obejrzenia z wieży widokowej Muru Berlińskiego, i poznaniu je
go historii. Następnym punktem wycieczki było Muzeum Historii Naturalnej, tam uczniowie mogli zobaczyć szkielety dinozaurów, ogromne zbiory materiałów, meteorytów, oraz wspaniałe wystawy owadów i wypchanych zwierząt.
Następnie uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzali miasto podczas którego oglądali m.in. ciekawą architekturę i Bramę Brandenburską. Na zakończenie wycieczki uczestnicy udali się na jarmark bożonarodzeniowy, gdzie wśród świątecznej atmosfery dokonali pamiątkowych zakupów.
Wycieczka była bardzo udana.
......
Drodzy Rodzice, Uczniowie i Przyjaciele naszej Szkoły!
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy spokoju, radości oraz ciepła płynącego ze wspólnie spędzonych chwil. Niech ten wyjątkowy czas będzie okazją do odpoczynku, refleksji i nabrania sił na nadchodzące wyzwania.
W Nowym Roku 2026 życzymy zdrowia, pomyślności, realizacji planów oraz wielu powodów do dumy – zarówno w życiu osobistym, jak i szkolnym.
Dziękujemy, że jesteście z nami i współtworzycie wyjątkową społeczność naszej szkoły.
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
Dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy II Liceum Ogólnokształcącego w Pile
......
"Duch Stanisława Staszica" czuwa nad II Liceum Ogólnokształcącym w Pile!
W dniach 13–15.12.2025 r. w naszej szkole, przy współpracy z
Fundacją Gospodarczą Północnej Wielkopolski, p. Katarzyna Włodkowska oraz p. Łukasz Kuliński realizowali projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego:
Staszic 2.0 – Przedsiębiorczość, odpowiedzialność społeczna i innowacje w edukacji wielkopolskiej młodzieży" multimedialny program edukacyjny inspirowany dziedzictwem Stanisława Staszica.
W ramach projektu uczniowie mieli okazję:
- poznać możliwości sztucznej inteligencji (AI)
- obejrzeć film „Staszic ożywiony przez Sztuczną Inteligencję”
- wziąć udział w dyskusjach i debatach (fakty i mity o Staszicu)
- odkryć ciekawostki z życia i działalności Stanisława Staszica
Dziękujemy za inspirujące spotkania i nowoczesne spojrzenie na historię!
Katarzyna Włodkowska, nauczyciel edukacji medialnej
Łukasz Kuliński, nauczyciel biznesu i zarządzania
Palmiarnia, Zamek i Jarmark
Poznanie roślinności charakterystycznej dla różnych stref klimatycznych oraz wizyta w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu były głównymi punktami wycieczki klasy 2e💚, która odbyła się 3 grudnia.
Uczniowie mieli okazję zgłębiać tajniki egzotycznej flory w Poznańskiej Palmiarni, a także poznać przedmioty codziennego użytku na przestrzeni wieków podczas zwiedzania muzeum. Świąteczny nastrój zapewniła natomiast wizyta na Bożonarodzeniowym Jarmarku, która była miłym zwieńczeniem wyjazdu.
Iwona Narożny, wychowawca 2e
Danuta Zaremba, nauczyciel biologii
......