Kolejna impreza zorganizowana przy wsparciu Młodzieżowej Rady Internatu, która była mile spędzonym czasem naszej społeczności. Uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne oraz taneczne. Jury po długiej naradzie wyłoniło zwycięzców: duet taneczny Nadię PawlakVadyma Pitkę oraz kolejne zajęte miejsca i wyróżnienie. Wśród nagród znalazł się voucher do pilskiej galerii na kwotę 100 zł, dwa bilety do kina, voucher do pizzerii oraz nagroda pocieszenia. Ponadto na holu głównym działał kawiarenka gdzie można było zjeść pysznego gofra.
 
Kolejny raz pokazaliśmy, że „Mamy Talent” do organizowania imprez, które mają na celu integrować, być alternatywą dla świata komórek i komputerów.
 
Mateusz Kociński, wychowawca w internacie
......
 
Wyjazd klasy 3c do Warszawy na konferencję NextGen AI 
 
1 kwietnia uczniowie klasy 3c wzięli udział w konferencji NextGen AI, podczas której mogli wysłuchać inspirujących prelekcji o sztucznej inteligencji, przyszłości rynku pracy oraz budowaniu kariery w nowej rzeczywistości.

Po konferencji wybraliśmy się na spacer po Warszawie i odwiedziliśmy Łazienki Królewskie.
To był bardzo udany wyjazd pełen inspiracji, nowych doświadczeń i świetnej atmosfery!
 
Opiekun: Karol Wawrzyniak, kierownik internatu
......
 
Drodzy Uczniowie, Rodzice, Absolwenci oraz Przyjaciele naszej Szkoły!
 
Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Wam zdrowia, spokoju i radosnych chwil spędzonych w gronie najbliższych.
Niech ten wyjątkowy czas napełni Was nadzieją, doda energii do realizacji planów oraz obfituje w uśmiech, życzliwość i wzajemne wsparcie.
 
Wesołych Świąt!
 
Dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy 2LO w Pile
......
28.03.2026 w II Liceum Ogólnokształcącym w Pile (Nafcie) odbyły się Drzwi Otwarte.
 
Odwiedziło nas naprawdę mnóstwo osób – zarówno młodzież, jak i rodzice, którzy chcieli na własne oczy zobaczyć, jak wygląda pilska "Nafta" od środka. I mamy nadzieję, że poczuliście to samo co my na co dzień.
 
Bo „Nafta” to nie tylko lekcje – to ludzie pełni pasji, dobrej energii, uśmiechu i wzajemnej życzliwości. To miejsce, w którym możesz być sobą, rozwijać swoje zainteresowania i spotkać naprawdę otwartych, inspirujących ludzi.
 
Dziękujemy każdemu, kto był z nami tego dnia – za obecność, rozmowy i świetną atmosferę.
 
Jeśli jeszcze się zastanawiasz nad wyborem szkoły – pamiętaj, że drzwi do „Nafty” są dla Ciebie zawsze otwarte.
 
Do zobaczenia!
 
Łukasz Kuliński, wicedyrektor szkoły
......
 
Wyjazd klas 3e i 3g do Teatru Anglojęzycznego w Bydgoszczy
 
Uczniowie klas 3e oraz 3g uczestniczyli 4.03.2026r w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym – wyjeździe do Bydgoszczy na spektakl w języku angielskim.
 
Głównym punktem programu była sztuka oparta na twórczości mistrza grozy, Edgara Allana Poego. To niezwykłe doświadczenie pozwoliło nam nie tylko obcować z klasyką literatury światowej, ale także sprawdzić swoje umiejętności językowe w praktyce. Mroczny klimat i świetna gra aktorska wywarły na wszystkich ogromne wrażenie.
 
To był bardzo udany wyjazd edukacyjny!!!
 
Magdalena Urban, nauczyciel języka angielskiego
......
 

Pielgrzymka Maturzystów 2026 już przeszła do historii!

Jak było? Tłoczno, intensywnie, zimno i deszczowo - ale bardzo radośnie. 79 maturzystów wzięło udział w tradycyjnej pielgrzymce na Jasną Górę, dołączając do innych grup z naszej diecezji.
Dzień wcześniej zwiedziliśmy obóz koncentracyjny w Auschwitz i Brzezince - doświadczając na żywo historii, która z podręcznikowej stała się realna.

Drugi dzień upłynął na wspólnie przeżywanej konferencji, drodze krzyżowej i Mszy Świętej, połączonych jedną intencją modlitewną - o pomyślność na egzaminie maturalnym i dobre wybory życiowe. Zgodnie ze zwyczajem, zostały też poświęcone długopisy.
Oprócz umocnienia duchowego, była to świetna okazja do integracji i spędzenia dobrego czasu - już po raz ostatni w tym gronie.

Podziękowania dla p. Karola Wawrzyniaka i br. Jana Michałkiewicza za opiekę i stworzenie dobrej atmosfery.

Beata Bednarska, nauczyciel religii
......

#iloveNafta #2loNafta #2loPiła

Za nami niezwykle inspirująca wizyta studyjna na Słowacji!
 
W dniach 16-20 marca Pani dyrektor Joanna Tomczewska oraz pedagodzy Magdalena Towalewska, Justyna Bohatkiewicz, Julita Żybort miały przyjemność gościć w Bańskiej Bystrzycy i okolicach w ramach międzynarodowego projektu Erasmus+ pt. „Uważność i odporność emocjonalna w szkołach” (Mindfulness).
 
Głównym celem projektu jest wsparcie nauczycieli i uczniów w budowaniu odporności psychicznej, radzeniu sobie ze stresem oraz wdrażanie technik mindfulness do codziennej edukacji. Partnerzy projektu to II Liceum Ogólnokształcące w Pile, A-Kwadrat Klaudia Kaczmarek oraz słowacki Uniwersytet Mateja Bela (MBU).
 
Wyjazd był pełen intensywnej wymiany dobrych praktyk i wizyt w placówkach, które na co dzień wspierają rozwój i zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Zobaczcie, jak wyglądał harmonogram:
 
Wtorek (17.03)
Rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Wczesnej Interwencji w Bańskiej Bystrzycy, gdzie rozmawialiśmy o kluczowym znaczeniu wczesnego wsparcia i diagnozy w procesie rozwoju najmłodszych.
 
Środa (18.03)
Odwiedziliśmy Urząd Samorządowy Regionu Bańskobystrzyckiego (odpowiednik naszego samorządu wojewódzkiego), aby poznać systemowe uwarunkowania wsparcia edukacji i zdrowia psychicznego. Następnie udaliśmy się do YMCA Jelšava, gdzie przyglądaliśmy się wspaniałej pracy z młodzieżą, budowaniu relacji i przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu.
Popołudnie przyniosło nam kolejne, głęboko poruszające doświadczenie - odwiedziliśmy okalną romską wioskę. Mieliśmy okazję zobaczyć z bliska, jak wygląda codzienne życie jej mieszkańców i z jakimi wyzwaniami mierzy się ta społeczność. To doświadczenie mocno uświadomiło nam, jak kluczowa w edukacji jest inkluzywność, równe szanse i empatia, które stanowią fundamenty naszego projektu.
 
Czwartek (19.03)
Ten dzień spędziliśmy w Zvoleniu. W Centrum Doradztwa i Profilaktyki (CPP) analizowaliśmy studium przypadku (case study) problemów emocjonalnych, z jakimi borykają się dziś uczniowie (stres, stany lękowe, zaburzenia koncentracji). Z kolei w Szkole Podstawowej Hrnčiarska mogliśmy na żywo zobaczyć, jak słowackie placówki radzą sobie z tymi wyzwaniami w szkolnej codzienności.
 
Ta wizyta to nie tylko inspirujące spotkania, ale przede wszystkim intensywna praca koncepcyjna! Zebrane doświadczenia posłużą teraz do opracowania autorskiego programu warsztatów dla kadry pedagogicznej: "Techniki wspierające zdrowie psychiczne uczniów w codziennej pracy nauczyciela".
 
Dziękujemy naszym słowackim partnerom za wspaniałą organizację i wszystkim placówkom oraz społecznościom za ciepłe przyjęcie i podzielenie się swoim życiem oraz wiedzą!
......
 
Powiatowe TARGI EDUKACYJNE  2026
 
W sobotę 21 marca 2026 r. mieliśmy możliwość zaprezentować swoją szkołę podczas Powiatowych Targów Edukacyjnych adresowanych do uczniów klas ósmych szkół podstawowych.
Przedstawialiśmy ofertę edukacyjną, a także udzielaliśmy odpowiedzi na wiele pytań związanych z rekrutacją do szkół ponadpodstawowych.

Serdecznie zapraszamy ósmoklasistów oraz ich rodziców na Drzwi Otwarte Szkoły, które odbędą się 28 marca 2026 r. w godzinach 10.00 - 13.00.
 
Beata Krzewińska, wicedyrektor szkoły
"Więcej niż Matura" w naszej bibliotece!
 
Mamy fantastyczną wiadomość dla wszystkich Maturzystów 2LO!
 
W ramach współpracy z Więcej niż Matura pozyskaliśmy dla Was całkowicie bezpłatny dostęp do maturalnych kursów:
  • z chemii,
  • z biologii,
  • z matematyki (podstawa i rozszerzenie)

oraz

  • Kursu Efektywnej Nauki
  • Medycyna na Start.
Zapraszamy do biblioteki
 
Joanna Drabowicz, nauczyciel bibliotekarz
......

Czy ekonomia może być zrozumiała, ciekawa i bliska codziennemu życiu uczniów? Zdecydowanie tak – i właśnie to pokazuje projekt, w którym bierzemy udział!

"Porwani Przez Ekonomię" to inicjatywa edukacyjna, która pomaga uczniom lepiej zrozumieć, jak działa świat wokół nich – od cen w sklepach, przez decyzje finansowe, aż po mechanizmy rządzące gospodarką.

Na zajęciach uczniowie nie tylko poznają podstawowe pojęcia ekonomiczne, ale przede wszystkim uczą się je interpretować i wykorzystywać w praktyce. Analizują realne sytuacje, dyskutują, wyciągają wnioski i zaczynają świadomie patrzeć na zjawiska, które wcześniej mogły wydawać się skomplikowane lub odległe.

To nauka, która rozwija krytyczne myślenie, umiejętność argumentacji i podejmowania decyzji – kompetencje niezwykle ważne we współczesnym świecie.

Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w projekcie, który pokazuje, że ekonomia naprawdę „dzieje się” tu i teraz – i dotyczy każdego z nas.

W projekcie „Porwani Przez Ekonomię” wzięło już udział 500 000 uczestników – uczniów, uczennic i nauczycieli z całej Polski! To ogromna radość i dowód na to, jak ważna jest edukacja ekonomiczna w polskich szkołach.

Łukasz Kuliński, nauczyciel biznesu i zarządzania
......

Zapraszamy Uczniów klas ósmych oraz ich Rodziców na Drzwi Otwarte, które odbędą się 28 marca w godz. 10-13 w szkole.

Najświeższe informacje znajdziecie na Facebooku szkoły – w wydarzeniu Drzwi Otwarte 2026.

Oferta edukacyjna

System rekrutacji

Terminarz

......
 

Poniżej zdjęcia z poprzednich lat

Wielka Powtórka Egzaminacyjna w Nafcie!

W ubiegły piątek mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Pile. Uczniowie wzięli udział w Wielkiej Powtórce Egzaminacyjnej z języka polskiego i języka angielskiego.

Zajęcia poprowadziły nasze nauczycielki: Małgorzata Stankiewicz-Ochodek oraz Katarzyna Włodkowska. Podczas spotkania uczniowie mogli uporządkować najważniejsze zagadnienia egzaminacyjne oraz zwrócić uwagę na te tematy, które najczęściej sprawiają trudność.

Powtórka miała niekonwencjonalną i bardzo aktywną formę – nie zabrakło quizów, ciekawych porównań i dobrej dawki humoru. Nauka może być naprawdę przyjemna!

Na zakończenie spotkania zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia.

Zapraszamy wszystkich ósmoklasistów do naszej Nafty na Dni Otwarte – 28 marca!

To świetna okazja, aby poznać naszą szkołę, nauczycieli i ofertę edukacyjną.

Warto nas odwiedzić!

......

#iloveNafta #2LOPiła

Biol-Chem w akcji!
 
Uczniowie klasy 3CH pod opieką Pani Jolanty Ruty przeprowadzali ciekawe doświadczenia związane z układem moczowym i budową nerek. To świetny przykład, jak w naszym liceum praktyka łączy się z teorią!
 
Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych profilach biologiczno-chemicznych i sam spróbować takich doświadczeń?
Zapraszamy do odwiedzenia naszej szkoły i udziału w Drzwiach Otwartych 2026!
......
 
Wizyta w „Miluszkowie”
 
Uczennice z Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem, Małgorzatą Stankiewicz-Ochodek, oraz panią Joanną Mockało odwiedziły Schronisko dla Zwierząt „Miluszkowo” w Pile
 
Przekazały zebrane w szkole rolki ręczników papierowych, potrzebne do utrzymania codziennej higieny, oraz dwie bele słomy na ocieplenie bud. Na miejscu pomagały również w porządkowaniu legowisk i bud kotów w wolierze. Mimo chlapy i niesprzyjającej pogody - dałyśmy radę.
 
Dziękujemy wszystkim za wsparcie zbiórki. Razem możemy więcej!
Dziękujemy Szkole Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika za zaproszenie i możliwość udziału w II Festiwalu Nauki i Dnia Patrona Szkoły. Było to bardzo ważne wydarzenie dla Waszej lokalnej społeczności, a dla nas zaszczyt być tego częścią.
 
Podczas spotkania mogliśmy porozmawiać także o przyszłości edukacyjnej Waszych uczniów. Dziękujemy za wszystkie pytania i ogromne zainteresowanie ofertą edukacyjną II Liceum Ogólnokształcącego w Pile (Nafta) — rozmowy z Wami były dla nas prawdziwą przyjemnością!
 
Drodzy ósmoklasiści, zapraszamy do Nafty na profile:
  • biologiczno-chemiczny,
  • matematyczno-fizyczny, matematyczno-geograficzny i matematyczno-chemiczny;
  • językowo-medialny z AI oraz humanistyczny.
Do zobaczenia!
......