Harmonogram wsparcia na okres od 01.06.2026 do 26.06.2026 r.
„Wsparcie ogólnodostępnych szkół i placówek systemu oświaty powiatu pilskiego
w prowadzeniu skutecznej edukacji włączającej”
FEWP.06.07-IZ.00-0003/24 w ramach Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027,
Priorytet 6: Fundusze europejskie dla Wielkopolski o silniejszym wymiarze społecznym
(EFS+),
Działanie 06.07 Edukacja przedszkolna, ogólna oraz kształcenie zawodowe.

Kliknij, aby pobrać

Projekt Powiatu Pilskiego pn. „Uważność i odporność emocjonalna w szkołach” uzyskał dofinasowanie w ramach Programu Erasmus + Typ akcji: Partnerstwa na małą skalę w sektorze Edukacja Szkolna (KA210-SCH)
Tytuł projektu: „Uważność i odporność emocjonalna w szkołach”
Kwota dofinasowania: 60 000 Euro
Wkład własny: 0

Partnerzy:
1. II LO w Pile
2. Univerzita Mateja Bela V Banskej Bystrici – Słowacja
3. A-Kwadrat Klaudia Kaczmarek

Data rozpoczęcia projektu: 01-10-2025
Data zakończenia projektu: 30-04-2027

Głównym celem projektu jest wzrost kompetencji nauczycieli w zakresie wspierania zdrowia psychicznego uczniów oraz wzrost umiejętności uczniów w zastosowaniu technik skupienia w oparciu o techniki mindfulness. Cel zostanie osiągnięty dzięki współpracy i wymianie doświadczeń pomiędzy Partnerami, w efekcie której wytworzony zostanie szereg narzędzi edukacyjnych wspierających dobrostan, odporność emocjonalną i psychiczną w szkołach.

Cele szczegółowe:
1. Podniesienie kompetencji nauczycieli w zakresie rozpoznawania i reagowania na potrzeby zdrowia psychicznego uczniów.
2. Stworzenie i wdrożenie przez Partnerów programu edukacyjnego wspierającego zdrowie psychiczne i fizyczne młodzieży opartego na technikach relaksacyjnych i integracji mindfulness w codziennych zajęciach edukacyjnych.
3. Opracowaniu materiałów edukacyjnych wspierających praktyki mindfulness zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.
4. Zwiększenie świadomości nauczycieli i uczniów o znaczeniu zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia w procesie edukacyjnym.

Wszystkie cele są ściśle związane z wybranymi priorytetami projektu. Efektem zaplanowanych działań będzie rozwój zawodowy nauczycieli, dyrektorów i kadr pedagogicznej w zakresie zdrowia psychicznego i fizycznego uczniów. Ponadto
opracowanie w ramach projektu cyfrowych narzędzi do wykorzystania w codziennej pracy, spowoduje wzrost dostępu do ogólnodostępnej edukacji cyfrowej oraz wpłynie na rozwinięcie potencjału cyfrowego Partnerów.

Grupa docelowa w projektu:
Bezpośrednimi odbiorcami projektu będą biorący w nim udział pracownicy wszystkich Partnerów, w tym instruktorzy A-Kwadrat, wykładowcy akademiccy Uczelni Słowackiej, nauczyciele, kadra zarządzająca i kadra edukacyjna II LO w Pile.

Rezultaty projektu:
1. Wzrost wiedzy nauczycieli w zakresie rozpoznawania i reagowania na potrzeby zdrowia psychicznego uczniów u minimum 50 % kadry pedagogicznej.
2. Wzrost umiejętności uczniów w zastosowaniu technik skupienia oraz radzenia sobie ze stresem w oparciu o techniki mindfulness wśród min. 30%.
3. Zwiększenie odporności emocjonalnej uczniów oraz poprawa ich ogólnego samopoczucia.

Planowany Harmonogram działań:
1. Inauguracja projektu – spotkanie on-line 01.10.2025 r.
2. Wizyta studyjna na Słowacji – wymiana doświadczeń. Spotkania robocze on-line - opracowanie warsztatów dla kadry 31.10.2025 r. – 28.02.2026 r.
3. Wizyta studyjna w Polsce - Opracowanie narzędzi merytorycznych otwartych zasobów edukacyjnych (quizy, scenariusze, filmy edukacyjne) - spotkania on-line oraz wizyta studyjna w Polsce 01.03.2026 r. – 31.07.2026 r.
4. TESTOWANIE - Warsztatów dla kadr obu partnerów - spotkania online 01.08.2026 r. – 30.09.2026 r.
5. Wykonanie portalu e-lerningowego - spotkania wirtualne 01.12.2026 r. – 31.03.2027 r.
6. Upowszechnienie projektu - w Polsce 01.04.2027 r. – 30.04.2027 r.

UMOWA - plik pdf

„Dofinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Unia Europejska ani Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.”

logo2

 

01.09.2025 Rozpoczęcie roku szkolnego. Zebranie Rady Pedagogicznej
10.09.2025 Zebranie Rady Pedagogicznej
18.09.2025
Spotkania dyrektora (w sali gimnastycznej), następnie wychowawców (w salach) z rodzicami
klasy pierwsze: godz. 16.00
klasy drugie i trzecie: 2b, 2c, 2e, 3a, 3b, 3c – godz. 17.00
klasy trzecie: 3ch, 3d, 3e, 3f, 3g – godz. 17.30
klasy czwarte: godz. 18.00
22.10.2025 Zebranie Rady Pedagogicznej
13.11.2025
Spotkania (nauczycieli) z rodzicami uczniów wszystkich klas
godz. 16.30 (z wychowawcą) – kl. 1a, 1b, 1c, 1d, 1e, 2b, 2c, 2e, 3a, 3b, 3c, 3ch
godz. 17.30 (z wychowawcą) – kl. 3d, 3e, 3f, 3g, 4a, 4b, 4c, 4ch, 4d, 4e, 4f, 4g
godz. 17.00–18.15 – konsultacje indywidualne (z nauczycielami)
18.12.2025
Konsultacje indywidualne i informacje o zagrożeniach ocenami niedostatecznymi na I semestr
godz. 16.30–18.00 (z nauczycielami)
22–31.12.2025
Zimowa przerwa świąteczna
16.01.2026 Studniówka
21.01.2026
Zebranie Rady Pedagogicznej – klasyfikacja uczniów wszystkich klas
22.01.2026
Zebrania wychowawców z rodzicami uczniów wszystkich klas – podsumowanie I semestru
godz. 16.30 – kl. 1a, 1b, 1c, 1d, 1e, 2b, 2c, 2e, 3a, 3b, 3c, 3ch
godz. 17.30 – kl. 3d, 3e, 3f, 3g, 4a, 4b, 4c, 4ch, 4d, 4e, 4f, 4g
23.01.2026 Zakończenie I semestru
04.02.2026
Zebranie Rady Pedagogicznej – analiza pracy szkoły w I semestrze
16.02–01.03.2026 Ferie zimowe
19.03.2026
Spotkania wychowawców z rodzicami uczniów klas czwartych – podsumowanie roku szkolnego, informacja o zagrożeniu uzyskania oceny niedostatecznej na koniec roku szkolnego
godz. 16.30 – kl. 4a, 4b, 4c, 4ch, 4d, 4e, 4f, 4g
godz. 17.00–18.00 – konsultacje indywidualne dla rodziców uczniów wszystkich klas (pierwszych, drugich, trzecich, czwartych)
02–07.04.2026 Wiosenna przerwa świąteczna
20.04.2026
Zebranie Rady Pedagogicznej – klasyfikacja klas maturalnych
24.04.2026 Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w klasach maturalnych. Uroczystość wręczenia świadectw ukończenia szkoły
04–30.05.2026 Sesja wiosenna egzaminu maturalnego
21.05.2026
Spotkania z rodzicami uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich  – informacje o  zagrożeniach ocenami niedostatecznymi na koniec roku szkolnego. 
godz. 16.30 (z wychowawcą) – kl. 1a, 1b, 1c, 1d, 1e, 2b, 2c, 2e
godz. 17.30 (z wychowawcą) – kl. 3a, 3b, 3c, 3ch, 3d, 3e, 3f, 3g
godz. 17.00–18.15 – konsultacje indywidualne (z nauczycielami)
22.06.2026 Zebranie Rady Pedagogicznej – klasyfikacja klas pierwszych, drugich i trzecich
26.06.2026
Uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas pierwszych, drugich i trzecich
29.06.2026 Zebranie Rady Pedagogicznej – analiza pracy szkoły
   
Dni dodatkowo wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych:  
 
10 listopada 2025
2, 5 stycznia 2026
4, 5, 6, 7, 8 maja 2026 (egzaminy maturalne)
5 czerwca 2026

 

Przed zbliżającymi się wakacjami mury naszej szkoły odwiedzili przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Pile, którzy przeprowadzili z młodzieżą niezwykle ważne spotkanie edukacyjne.
 
Bezpieczne wakacje i odpowiedzialność prawna – spotkanie z pilską policją
Tuż przed rozpoczęciem letniego wypoczynku w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczno-edukacyjne z udziałem funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Pile. Głównym celem spotkania było podniesienie świadomości uczniów w zakresie odpowiedzialności prawnej oraz przypomnienie zasad bezpiecznego spędzania wolnego czasu podczas wakacji.
 
Gdzie kończy się żart, a zaczyna paragraf?
Podczas pierwszej części spotkania, zatytułowanej „Hejt – gdzie kończy się żart, a zaczyna paragraf?”, prelegenci szczegółowo omówili kwestie odpowiedzialności karnej i prawnej nieletnich. Uczniowie dowiedzieli się, jakie konsekwencje niesie za sobą cyberprzemoc, nękanie rówieśników, mowa nienawiści w sieci oraz rozpowszechnianie wizerunku innych osób bez ich zgody. Policjanci obalili mit o rzekomej anonimowości w internecie i jasno wskazali granice, których przekroczenie skutkuje skierowaniem sprawy do sądu dla nieletnich.
 
Bezpieczeństwo podczas wakacji
Druga część prelekcji została poświęcona szeroko pojętemu bezpieczeństwu podczas zbliżających się wakacji. Funkcjonariusze przypomnieli o:
  • Rozważnym korzystaniu z kąpielisk wodnych i unikaniu dzikich plaż.
  • Przestrzeganiu zasad ruchu drogowego, w tym bezpiecznym poruszaniu się na hulajnogach elektrycznych i rowerach.
  • Asertywności w kontaktach z osobami nieznajomymi oraz zagrożeniach związanych z sięganiem po substancje psychoaktywne.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony młodzieży, która chętnie zadawała pytania i analizowała realne przykłady z policyjnej praktyki. Serdecznie dziękujemy przedstawicielom KPP w Pile za cenne wskazówki i profesjonalne przeprowadzenie warsztatów!
 
Magdalena Towalewska, pedagog szkolny
......
 
Młodzież wraz z opiekunem M. Kocińskim wzięła udział w Pikniku organizowanym przez Pilskie Hospicjum.
Okazja na integrację międzypokoleniową, budowanie postaw empatii i wrażliwości społecznej.
 
Dziękujemy za zaproszenie :)
 
Mateusz Kociński, wychowawca w internacie
......
Tradycyjnie gościliśmy w internacie naszych przyjaciół ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pile.
Piknik integracyjny miał na celu stworzenie przestrzeni do wspólnej zabawy i budowania relacji Forma takich spotkań sprzyja rozwijaniu postaw społecznych opartych na szacunku, akceptacji i otwartości na potrzeby innych osób. Wszystkie aktywności dla młodzieży zostały skrupulatnie zaplanowane poprzez współpracę grona pedagogicznego z Młodzieżową Radą Internatu, co gwarantowało mile spędzony czas. Na koniec każdy z naszych gości otrzymał "wiele uśmiechów" oraz drobny upominek.
 
wychowawcy w internacie
......
Dzień Dziecka w Nafcie!
 
Świętowaliśmy, delektując się pysznymi lodami z Krówki prawdziwe lody 100% naturalne.
 
Pogoda dopisała, więc relaks na boisku był obowiązkowy! To był cudowny dzień pełen uśmiechów i dobrej energii!
 
Małgorzata Stankiewicz-Ochodek, Wiesława Małowicka - opiekunki SU
......
 

Dzień Dziecka w internacie!

1 czerwca 2026 roku w naszym internacie świętowałyśmy Dzień Dziecka w nietypowy, a zarazem wyjątkowo radosny sposób. Choć nasze wychowanki są już w szkole średniej, wspólnie upiekłyśmy gofry z bitą śmietaną i truskawkami. Każda z dziewczyn miała szansę wziąć udział, a wspólne pieczenie stworzyło niesamowitą atmosferę integracji i radości. To był dzień pełen uśmiechu, wspólnoty i smaków lata.

Beata Mesek, wychowawca w internacie
Samorząd Uczniowski Nafty zaprasza wszystkie Dzieciaki Małe i Duże do świętowania!
......
Czy rozprawa sądowa może być ciekawą lekcją? Zdecydowanie TAK!
 
Uczniowie klasy 3c1c wzięli udział w niezwykłych zajęciach edukacyjnych w Sądzie Rejonowym w Pile. Podczas wizyty młodzież uczestniczyła w symulacji rozprawy, wcielając się w różnorodne role – dokładnie tak, jak ma to miejsce podczas prawdziwego procesu sądowego.
 
Ich zadaniem było przeanalizowanie konkretnego przypadku naruszenia prawa oraz wydanie wyroku. Chętni uczniowie pełnili funkcje sędziego, prokuratora, obrońcy i protokolanta a także wcielili się w role pokrzywdzonego, oskarżonego oraz świadków.
 
Wyjście okazało się niezwykle wartościowym doświadczeniem, które w interesujący i angażujący sposób połączyło teorię z praktyką. Dzięki temu uczniowie mogli lepiej zrozumieć, na czym polega praca wymiaru sprawiedliwości i jakie zasady obowiązują podczas rozpraw sądowych. To cenna lekcja, która z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.
 
Joanna Drabowicz, nauczyciel bibliotekarz
Izabela Fonferek-Ławecka, wychowawca 3c
......
 
Drodzy Uczniowie!
 
Do naszej biblioteki trafiły nowe, ciekawe tytuły — idealne na relaks i czytelniczą przygodę podczas zbliżającego się długiego weekendu!
Zachęcamy wszystkich do odwiedzin — każdy znajdzie coś dla siebie: od wciągających powieści, przez literaturę młodzieżową, aż po książki w języku angielskim.
 
Wszystkie książki można rezerwować online!
Wystarczy zalogować się na swoje konto — dane (e-mail i hasło) są takie same jak do e-dziennika.
 
 
Masz pomysł na książkę, którą warto kupić do biblioteki?
Chętnie spełnimy Wasze czytelnicze życzenia! Swoje propozycje możecie zgłaszać bezpośrednio w bibliotece.
 
Zapraszamy do korzystania i dzielenia się sugestiami!
 
Joanna Drabowicz, nauczyciel bibliotekarz
......
Nasza szkoła przystąpiła do projektu "Wsparcie rówieśnicze w zakresie zdrowia psychicznego młodzieży (peer support)" w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), Priorytet FERS.05 Innowacje społeczne, Działanie 05.01 Innowacje społeczne, w partnerstwie z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Fundacją „Instytut Edukacji Pozytywnej”.
 
O co chodzi?
• Peer Support to zorganizowana forma wsparcia rówieśniczego, w której uczniowie i uczennice wspierają się wzajemnie w trudnych momentach.
• To miejsce w szkole, gdzie możesz być wysłuchany, bez oceniania, gdzie można podzielić się tym, co cię stresuje lub martwi.
• To uzupełnienie pomocy w szkole – nie zastępuje psychologa, ale pomaga szybciej zauważyć problem i znaleźć wsparcie.
 
Dla kogo?
• Dla każdego, kto czasem czuje się przytłoczony, zestresowany, ma gorszy dzień albo po prostuchce pogadać z kimś, kto go zrozumie.
• Dla tych, którzy chcą wspierać innych – jeśli potrafisz słuchać, masz empatię i chcesz zrobić coś dobrego dla swoich rówieśników, możesz zostać Schoolworkerem.
 
Szukamy osób, które:
  • są co najmniej w 2 klasie;
  • odnajdują się w pomaganiu innym;
  • chętnie poznają rówieśników i rówieśniczki i rozmawiają z nimi;
  • chcą się rozwijać i działać na rzecz szkoły;
  • mają czas i gotowość do uczestnictwa w spotkaniach i szkoleniach.
Chcesz zostać Schoolworkerem i wspierać rówieśników w naszej szkole? Możesz mieć realny wpływ na klimat i relacje w Twojej szkole!
 
Zgłoś się do Magdaleny Towalewskiej, koordynatora i pedagoga szkolnego.
 
Ogromne dzięki dla Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Pile za zaproszenie na obchody Dnia Patrona! 24 kwietnia 2026 to był bardzo inspirujący czas z młodzieżą — dużo dobrej energii, uśmiechu i pozytywnego vibe’u.
 
Cieszymy się, że jako II LO w Pile i Fundacja Gospodarcza Północnej Wielkopolski mogliśmy znowu pokazać, co tworzymy w projekcie #Staszic2.0. Asystent AI dla uczniów "Porozmawiaj ze Staszkiem" i Staszic 2.0 – Wirtualny Mentor Ucznia cieszyły się szczególnym zainteresowaniem.
Takie dni zostają z nami na długo!
 
Łukasz Kuliński, wicedyrektor szkoły
......
 

Kreatywnie, inspirująco i z prawdziwą pasją!

Uczniowie II LO wzięli udział w wyjątkowych warsztatach plastycznych prowadzonych przez artystów, wykładowców akademickich i studentów Katedry Projektowania Graficznego UMK w Toruniu. To była świetna okazja, żeby zobaczyć, jak wygląda praca twórcza „od kuchni” i spróbować swoich sił pod okiem profesjonalistów. Warsztaty prowadzone wspólnie z studentami grafiki pozwoliły młodzieży rozwijać swoje umiejętności, eksperymentować i działać zespołowo oraz zadać pytania o "życie studenckie".

To dla nas ogromna radość widzieć, jak uczniowie angażują się w takie inicjatywy i odkrywają swoje talenty. Drodzy Rodzice – możecie być dumni!

Dziękujemy Panu Pawłowi Owsiannemu za zaangażowanie w organizację wydarzenia.

Dodatkowo zachęcamy 𝗱𝗼 𝗼𝗱𝘄𝗶𝗲𝗱𝘇𝗶𝗻 𝗚𝗮𝗹𝗲𝗿𝗶𝗶 𝗨𝗔𝗠 𝘄 𝗣𝗶𝗹𝗲. Wystawa "𝙋𝙤 𝙘𝙤 𝙣𝙖𝙢 𝙥𝙡𝙖𝙠𝙖𝙩?"

Galeria w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile,
Wstęp wolny! Godz. 7.00-20.00.
Wystawa będzie czynna do 17 czerwca.

Justyna Szymańska, nauczyciel edukacji artystycznej
......
#iloveNafta #i❤Nafta #2loPiła #2loNafta

W dniach 20-22 kwietnia w Świeradowie-Zdroju odbyło się szkolenie poświęcone programowi Peer Support , w którym wzięły udział koordynatorki naszej szkoły pedagog Magdalena Towalewska i psycholog Julita Żybort. Wyjazd miał na celu pogłębienie wiedzy oraz rozwinięcie praktycznych umiejętności związanych ze wsparciem rówieśniczym – coraz ważniejszym elementem budowania bezpiecznego i przyjaznego środowiska szkolnego.
 
Program Peer Support, do którego dołączyliśmy w marcu tego roku, opiera się na idei wzajemnej pomocy uczniów, którzy – odpowiednio przygotowani – potrafią wspierać swoich rówieśników w trudnych sytuacjach, takich jak stres, konflikty, problemy emocjonalne czy poczucie wykluczenia. Szkolenie w Świeradowie miało charakter warsztatowy, co pozwoliło uczestnikom nie tylko zdobyć wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim przećwiczyć konkretne metody działania.
 
Udział w szkoleniu był dla nas niezwykle wartościowym doświadczeniem. Zdobyta wiedza i umiejętności z pewnością przyczynią się do dalszego rozwoju działań wspierających uczniów w naszej szkole.
 
Dziękujemy organizatorom za profesjonalne przygotowanie szkolenia oraz stworzenie inspirującej przestrzeni do nauki i współpracy.
 
A dla uczniów naszej szkoły i rodziców wkrótce przedstawiamy więcej informacji o planowanych działaniach.
 
Projekt realizowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji „Wsparcie rówieśnicze w zakresie zdrowia psychicznego młodzieży (peer support)” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), Priorytet FERS.05 Innowacje społeczne, Działanie 05.01 Innowacje społeczne, w partnerstwie z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Fundacją „Instytut Edukacji Pozytywnej”.
......