W środę klasa 3CH podczas lekcji wychowawczej wybrała się do parku na wyspie, aby dokarmić ptaki. Surowa zima jest dla nich szczególnie trudnym okresem, dlatego nie bądźmy obojętni na ich los!
Zachęcamy pozostałe klasy do włączenia się w tę inicjatywę.
Małgorzata Stankiewicz-Ochodek, wychowawca 3ch
......
Z wielką przyjemnością informujemy, że ósemka naszych uczniów dostała się do III - centralnego Etapu Olimpiady Wiedzy Chemicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Klasa 2: Dominik Demski
Klasa 3: Helena Nowaczyk, Igor Gurda
Klasa 4: Weronika Kolasa, Hanna Pilarska, Zuzanna Michalska, Nela Kurczewska, Alicja Wróblewska
Etap finałowy odbędzie się 27 marca w Krakowie.
Serdecznie gratulujemy - to wielki sukces.
Anna Hoffmann-Rothe, nauczyciel chemii
......
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w inspirujących
zajęciach w Pracowni 3D Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile, prowadzonych przez pana Sławomira Kozłowskiego.
Tym razem świat nowoczesnych technologii 3D został wykorzystany podczas lekcji informatyki. Uczniowie nie tylko poznawali możliwości projektowania przestrzennego, ale także przekonali się, jak wiedza teoretyczna może znaleźć praktyczne zastosowanie.
To doskonały przykład nauki przez działanie oraz rozwijania kompetencji przyszłości w praktyce.
Pracownie 3D to zadanie w Projekcie Województwa Wielkopolskiego „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030” realizowanym przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w partnerstwie z Ogólnopolskim Operatorem Oświaty w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027.
2 lutego – Światowy Dzień Pozytywnego Myślenia
Dziś stawiamy na dobrą energię, uśmiech i wiarę w siebie.
Pamiętajmy słowa Jacka Walkiewicza: "Zwycięzcy nigdy nie rezygnują, rezygnujący nigdy nie zwyciężają".
Życzymy całej społeczności II LO w Pile pozytywnego poniedziałku i udanego tygodnia!
Łukasz Kuliński, wicedyrektor szkoły
......
Biologia w praktyce w II LO w Pile!
Uczniowie klasy 1a, grupa 2 o profilu biologiczno-chemicznym w II Liceum Ogólnokształcącym w Pile uczestniczyli w doświadczeniach biologicznych pt. "Procesy zachodzące w komórce".
Pod czujnym okiem p. mgr Danuty Zaremby uczniowie mieli okazję połączyć teorię z praktyką, samodzielnie obserwując i analizując zjawiska zachodzące na poziomie komórkowym.
Lekcje biologii w II LO w Pile to nie tylko podręczniki, ale przede wszystkim doświadczenia, ciekawość i nauka przez działanie!
film z lekcji https://www.youtube.com/watch?v=GYMm4KTeD7g
......
#biologiawNafcie #iloveNafta #i❤️Nafta #liceumNafta
Doświadczenia chemiczne w praktyce!
"Badanie właściwości utleniających nadmanganianu potasu w zależności od warunków chemicznych" to jedno z doświadczeń realizowanych podczas lekcji chemii w II Liceum Ogólnokształcącym w Pile.
Eksperyment przeprowadziła klasa 3f o profilu biologiczno-chemicznym, pod opieką nauczyciela chemii p. mgr Adama Ciemińskiego.
W II LO w Pile stawiamy nie tylko na teorię, ale przede wszystkim na praktykę, doświadczenia i naukę przez działanie.
Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej szkole? Odwiedź naszą stronę www.2lo.pila.pl lub szkolne social-media:
......
Technologia w praktyce – klasa 3B w sercu nowoczesnej motoryzacji!
16 stycznia klasa 3B matematyczno-fizyczna II Liceum Ogólnokształcące w Pile wraz z wychowawcą Małgorzatą Piekarską odwiedziła Volkswagen Poznań – Zakład we Wrześni.
Podczas zwiedzania uczniowie zobaczyli, jak teoria z lekcji fizyki i matematyki przekłada się na realne procesy przemysłowe:
-
robotyzację i automatyzację linii produkcyjnych,
-
precyzyjny montaż nowoczesnych pojazdów,
-
rozwiązania proekologiczne w dużym zakładzie przemysłowym.
Największe wrażenie zrobiła skala produkcji oraz dokładność, z jaką powstaje m.in. Volkswagen Crafter. To była doskonała lekcja „na żywo” – inspirująca i motywująca do dalszej nauki!
Dziękujemy za gościnność i świetną organizację
18 grudnia, w naszej szkole odbyła się akcja rejestracyjna Fundacji DKMS, skierowana do pełnoletnich uczniów, pracowników szkoły oraz innych zainteresowanych, którzy chcieli dołączyć do bazy potencjalnych dawców szpiku.
Podczas akcji uczestnicy mieli możliwość wypełnienia krótkiego kwestionariusza oraz pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka. Wszystkie zebrane próbki zostały następnie przekazane do bazy danych DKMS, gdzie mogą pomóc w uratowaniu życia osobom chorym na nowotwory krwi.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji – dzięki Waszemu zaangażowaniu udało się zebrać 33 nowe zgłoszenia do bazy DKMS. Każdy wymaz to realna szansa na uratowanie czyjegoś życia!
Magdalena Towalewska, pedagog szkolny
Julita Żybort, psycholog szkolny
......
Tydzień Tolerancji – Różni, ale równi!
Przed Świętami w naszej szkole promowaliśmy życzliwość, empatię i szacunek.
Była Ściana Życzliwości, Skrzynka Wsparcia, kolorowy wtorek oraz inspirujące spotkanie z naszą absolwentką – Mistrzynią Świata we frame runningu.
Na zakończenie nagrodziliśmy najlepsze prace w konkursach na plakat i mini-filmik.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!
Małgorzata Stankiewicz-Ochodek, Wiesława Małowicka - opiekunki Samorządu Uczniowskiego
......
Wycieczka do Poznania na anglojęzyczną sztukę "Frankenstein".
10.12.2025r. klasy
1a
i
1d
wraz z opiekunami p. Moniką Filodą, p. Eweliną Jończyk-Kukińską, p. Agnieszką Kempną oraz p. Beatą Krzewińską wybrały się
do Poznania na anglojęzyczną sztukę "Frankenstein".
Wyjątkowe wykonanie, wspaniała atmosfera i profesjonalne odwzorowanie powieści Mary Shelley na pewno długo pozostaną w naszej pamięci. Dziękujemy wychowawcom i organizatorom za możliwość udziału w tym niezwykłym wydarzeniu!
Monika Filoda, nauczyciel języka angielskiego
......
Żywa lekcja języka angielskiego w Poznaniu
Klasy
maturalne
4b
i
4g
pod opieką pani Małgorzaty Stankiewicz-Ochodek, Elizy Miękczyńskiej oraz pana Jarosława Lemanowicza, uczestniczyły w wyjeździe edukacyjnym
do Poznania na anglojęzyczne przedstawienie teatralne pt. „Frankenstein”, oparte na powieści Mary Shelley.
Spektakl w oryginalnej wersji językowej był doskonałą okazją do rozwijania kompetencji językowych, szczególnie rozumienia ze słuchu, oraz do kontaktu z żywym angielskim i literaturą anglojęzyczną w atrakcyjnej formie. Wyjazd stanowił cenne uzupełnienie nauki języka angielskiego.
Małgorzata Stankiewicz-Ochodek, nauczyciel języka angielskiego
......
11
i 12 grudnia w Warszawie nasze debatanki:
Zofia Berndt
, Beata Krzyżostaniak
i Liza Kholiava
z opiekunką p. Beatą Bednarską uczestniczyły w
II Kongresie Debaty Publicznej.
Dziewczyny miały okazję zapoznać się z nową formułą debaty - prowadzącą do wypracowania kompromisu między stronami i wysłuchać wystąpień młodych o tym, co ich nakręca i co irytuje - a p. Beata wzięła udział w tytułowym panelu dyskusyjnym: "Młodzi mają głos - rzeczywistość czy myślenie życzeniowe?"
Oprócz godzin spędzonych na szlifowaniu umiejętności debatanckich, był czas na grę miejską, pizzę i dobrą zabawę w kręgielni.
Zadowolenie? 10/10!
Beata Bednarska, nauczyciel religii
fot. 2 i 8 - M. Tymrowska
......
Klasa
1e🧡 wzięła udział w jednodniowej
wycieczce do Berlina dnia 05.12.2025. Zwiedzanie rozpoczęli od obejrzenia z wieży widokowej Muru Berlińskiego, i poznaniu je
go historii. Następnym punktem wycieczki było Muzeum Historii Naturalnej, tam uczniowie mogli zobaczyć szkielety dinozaurów, ogromne zbiory materiałów, meteorytów, oraz wspaniałe wystawy owadów i wypchanych zwierząt.
Następnie uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzali miasto podczas którego oglądali m.in. ciekawą architekturę i Bramę Brandenburską. Na zakończenie wycieczki uczestnicy udali się na jarmark bożonarodzeniowy, gdzie wśród świątecznej atmosfery dokonali pamiątkowych zakupów.
Wycieczka była bardzo udana.
......
Drodzy Rodzice, Uczniowie i Przyjaciele naszej Szkoły!
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy spokoju, radości oraz ciepła płynącego ze wspólnie spędzonych chwil. Niech ten wyjątkowy czas będzie okazją do odpoczynku, refleksji i nabrania sił na nadchodzące wyzwania.
W Nowym Roku 2026 życzymy zdrowia, pomyślności, realizacji planów oraz wielu powodów do dumy – zarówno w życiu osobistym, jak i szkolnym.
Dziękujemy, że jesteście z nami i współtworzycie wyjątkową społeczność naszej szkoły.
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
Dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy II Liceum Ogólnokształcącego w Pile
......
"Duch Stanisława Staszica" czuwa nad II Liceum Ogólnokształcącym w Pile!
W dniach 13–15.12.2025 r. w naszej szkole, przy współpracy z
Fundacją Gospodarczą Północnej Wielkopolski, p. Katarzyna Włodkowska oraz p. Łukasz Kuliński realizowali projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego:
Staszic 2.0 – Przedsiębiorczość, odpowiedzialność społeczna i innowacje w edukacji wielkopolskiej młodzieży" multimedialny program edukacyjny inspirowany dziedzictwem Stanisława Staszica.
W ramach projektu uczniowie mieli okazję:
- poznać możliwości sztucznej inteligencji (AI)
- obejrzeć film „Staszic ożywiony przez Sztuczną Inteligencję”
- wziąć udział w dyskusjach i debatach (fakty i mity o Staszicu)
- odkryć ciekawostki z życia i działalności Stanisława Staszica
Dziękujemy za inspirujące spotkania i nowoczesne spojrzenie na historię!
Katarzyna Włodkowska, nauczyciel edukacji medialnej
Łukasz Kuliński, nauczyciel biznesu i zarządzania